Hakan Sönmez Yazdı: Türkiye Yüzyılı, Zümrüdü Anka küllerinden doğuyor
otel 2

Bahçeli’nın yaptığı bu konuşma Batının fikir ve demografi temelinde oluşturduğu nasyonaliteye (milliyetçiliğe) tam bir reddiye aynı zamanda Türk Milleti’nin gerçek ve insani tarifidir. Hem de Orta Asya’dan bugüne Türk Milleti’nin varoluşsal sürecinin insanlık ailesindeki onurlu kimliğidir.

Türk Milleti tarihi süreç içerisinde kurduğu devletler, imparatorluklarla sadece Orta Asya’daki topluluklarla kardeşlik ve akrabalıklar oluşturmuş değildir. Balkanlardan, Afrika’ya, Ortadoğu’ya kadar Arabıyla, Kürtüyle, Boşnağıyla, Arnavutuyla, Pomağıyla, Çerkeziyle, Lazıyla ve pek çok kimlik ile kardeşlikler, akrabalıklar kurmuş bir millettir.

İslamiyet öncesinde başlayan bu durum özellikle İslamlaşma sürecinden sonra büyük bir güç ile inkişaf etmiş, tüm insanlığı kucaklayan bir ruh ile Devlet-i Ali’sini meydana getirmiştir.

Türk Milleti kavramını bugün Batının nasyonalitesiyle asla karıştırmamak gerekir. Tarihi süreci, var oluş hedef ve gayelerini bilmeden kaba bir ırk tarifi üzerinden değerlendirmek de oldukça yanlıştır.

Türk Milleti bütün bu unsurlarıyla mündemiç büyük bir millettir. Bunun da böbürlenmekle bir alakası yoktur. İçinde Allah sevgisi, Allah korkusu olan, haramı helali bilen, alçak gönüllü, insan sevgisi dolu, yaratılanı Yaratandan dolayı seven, üstünlüğü takvada (yani yapılan güzel işlerde) gören bir milletin mensubu olmaktan kim niye gocunsun ki?

Günlük siyasi tartışmaların dışında ne diyor Devlet Bahçeli:

“Evvela tarihe not düşerek şu görüş ve düşüncelerimizin herkes tarafından bilinmesi dileğimdir:

Sadece Cumhuriyet’in kuruluşunda değil, tarihin her döneminde millet kavramı birleştirici ve bütünleştirici bir işlev görmüştür.

Hiçbir zaman etnik köken, dil ve din gibi farklılıklara itibar edilmemiştir.

Türkiye Cumhuriyeti devletini Türk milletinin birlikte yaşama ülküsü ve aynı kaderi paylaşma iradesi kurmuştur.

Partimiz, ülkemizde yaşayan her insanımızı “Türk Milleti” tanımı içinde kucaklamakta, hepsine aynı gözle bakmaktadır.

Soy ve ırk temelinde bir üstünlük bizim nazarımızda yok hükmündedir.

Kaldı ki üstünlük sadece takvadadır.

Türkiye’nin milli birliği ve bütünlüğü, dil, soy ve din unsurlarının da üstünde sosyolojik, kültürel ve tarihi bir gerçektir.

Kültürlerin üst kimlikle buluşması bizim için asıl ve esastır.

Bu ise asla bir dayatma ve asimilasyon değildir.

Türklüğün insanlığa yön vermek isteyen fütuhat arayışıyla, İslam’ın kutsal mesajları birleşmiş, kahraman ve muzaffer bir irade meydana gelmiştir.

Bu duygu ve ülkülerle beslenerek kurulan Türk Cihan Devletleri tarihe damga vurmuşlardır.

Kökeni, dili, dini, mezhebi ne olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan her insanımız bizim özbeöz kardeşimiz, milletimizin de asli unsurudur.

Her türlü ayrımcılık, bölücülük, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ayaklarımızın yedi kat altındadır.”

 

Bilge Lider Devlet Bahçeli’nin Türk Milletini tarif ederek ifade ettiği Batının nasyonalitesine karşı bu muazzam çıkışını Demokrasi ve Birlik Derneği Genel Başkanı olan Kürt kökenli Türk Milletinin asil evladı Mehmet Metiner de şu sözlerle ifade ediyordu:

“Ben etnik anlamda Türk değilim. Dolayısıyla Türk milliyetçisi değilim. Etnik anlamda Kürdüm. Ama Kürt milliyetçisi de değilim. Kürtlüğümle gurur duyan biri de değilim. Bir insanı sırf Kürt olduğu için değerli ve üstün gören ırkçı anlayışa sahip değilim. Benim için Müslüman bir Türk, kafir Kürt’ten bin kat daha evladır. Ben dinimden ve akidemden olan herkesi kardeşim bilirim. Ümmetçilik deyip suçladığınız şey şayet bu ise can kurban, çünkü bu benim akidemdir. Milliyetçilik denilen şey, ırk ve etnisite temelli ise ben milliyetçi değilim. Etnik milliyetçiliklerin de bölücü ve çatıştırıcı olduğuna inanıyorum. İçine doğduğumuz etnik aidiyetler bizi ne değerli kılar ne de değersiz. Ben Müslümanım. Benim ölçüm sadece Kur’an’dır. Bir de Peygamber'in sözleridir. Kur’an sadece mü’minler kardeştir, kavimlerinizin, ırklarınızın, dillerinizin farklı olması Allah’ın ayetlerindendir, birbirinizi tanıyasınız ve bilişesiniz diye sizi farklı yarattık, üstünlük sadece takvadadır der. Peygamberimiz Veda Hutbesinde ‘Ey insanlar! Hepiniz Adem’in çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arab’ın Acem’e, Acem’in Araba üstünlüğü yoktur. Üstünlük takva iledir’ der. Bizim öğretimiz; akide temellidir, etnik veya milliyet temelli değildir. Milliyetçiliği etnik temele indirgediğimiz andan itibaren akidemiz zarar görür. Devletimizin bekası ve milletimizin bütünlüğü zarar görür. Geliniz Batı’nın etnik sosyolojisine ait kavramlar içinde düşünmekten vazgeçip, kendi kutsal öğretimizin kavramları içinde düşünelim. O zaman emin olunuz ki hiç bir sorunumuz kalmaz. Sorun Batı’nın o sorunlu-marazî kavramlarından kaynaklanıyor.”

Türk Milleti’nin Kürt kökenli asil evlatlarından olan Mehmet Metiner’in bu ifadeleri üzerinden sözleri bağlamından koparılarak kendisini Türk düşmanı, Türk Milliyetçilerinin düşmanı olarak ilan etmeye çalışan belirli zümrelere de şu cevabı veriyordu:

“Ben asla Türk milliyetçiliğinin ırkçılık olduğunu söylemedim. Sizi de ırkçılıkla suçlamadım. Türk’ü yalnızca etnik temelde tanımlayıp ululamak elbette menfi bir milliyetçiliktir. Ama Türk’ü ve Türk milleti kavramını öğretimizin şekillendirdiği o akidevî ve kültürel temelde ele aldığımızda hiç bir sorun olmaz. Ben bir Kürt olarak bu anlayış temelinde yapılmış ne Türk vatandaşlığı tanımına itiraz ederim ne de Türk milleti tanımına. Türk milletinin bir parçası olmaktan da onur duyarım. Ne Türk beni rahatsız eder ne de Türk milleti deyimi. Siz kendinizi Türk olarak tanımladığınızda veya sabah akşam Türk deyip durduğunuzda nasıl ki ben rahatsızlık duymuyorsam ben de Kürdüm dediğimde siz rahatsızlık duymamalısınız. Keşke hiçbirimiz kendimizi etnik aidiyetlerimiz üzerinden tanımlayıp durmazsak. Ben etnik anlamda Kürt olduğumu söylediğimde şayet bundan rahatsızlık duyulursa işte orada sorun ortaya çıkar. ‘Niye Kürdüm demek yerine Türk’üm demiyorsun’ biçimindeki bir dayatmaya gerek yok. Bu ülkede herkes etnik anlamda Türk değildir ve bu ülke de sadece etnik Türklerin yurdu değildir. Türk milleti kültürel anlamda hepimizi kucaklayan birleştirici bir çatıdır. Türk’ü sadece Tanrı dağına indirgeyen, Hira dağından kopartan anlayışlar ırkçılığa dönüşür. Türk milliyetçiliği iddiasında olan kimi ırkçılar da yok değil. MHP’nin Türk milliyetçiliği etnisist-ırkçı değildir; kültürel temellidir. Ama kimi Türk milliyetçilerinin nasıl ırkçı oldukları da ortada.”

21. yüzyılda büyük bir şafağın eşiğindeyiz. Zümrüdü Anka Türkiye’nin üzerinden yeniden küllerinden doğuyor.

Gelin hep birlikte Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Boşnağı, Pomağı, Arnavutu, Lazı, Çerkeziyle yani Türk Milletiyle yeniden tarih sahnesine çıkmaya hazırlanan Devlet-i Alimize sahip çıkalım.

Tarihi bilincimiz ile günün ve dünyanın gerçekleriyle bir olalım, diri olalım, iri olalım hep birlikte insanlığın üzerine çöreklenen bu karanlığın karşısında yeniden güneş gibi doğalım, hep birlikte Türkiye olalım.

Çok zor değil, sadece birbirimizi anlamamız ve sevmemiz gerekiyor.

 

Hakan Sönmez

Dembirhaber.com

Yayın Koordinatörü

 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

otel 2

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Reklam

otel 2

Yazarlarımız

otel 3
otel 3

E-Bülten Aboneliği