Mehmet Metiner Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Akşener ve Özel görüşmelerini değerlendirdi: Türkiye’nin çözüme dayalı siyasi uzlaşı zeminine ihtiyacı var!
otel 2

İYİ Parti eski Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sürpriz görüşmesinin siyasette ve kamuoyundaki etkisini değerlendiren Mehmet Metiner görüşmenin bir nezaket ziyareti olduğunu öncelikle düşündüğünü ifade ederek, arka planda konuşulan dedikodulara itibar etmediğini ve yapılan görüşmeyi Türkiye ve siyaset için oldukça önemsediğini ve kıymetlendirdiğini söyledi.

 

ERDOĞAN AKŞENER GÖRÜŞMESİ BİR NEZAKET ZİYARETİYDİ

Mehmet Metiner konuya ilişkin olarak görüşlerini şöyle aktardı:

Yeni dönemde bu tür ziyaretlerin daha sık yapılması gerektiğine inanıyorum. Sayın Özgür Özel’in başlattığı bir süreç bu. Birileri buna normalleşme diyor, niye diyor anlayabilmiş değilim. Zaten olması gereken şey bu, ötekisi anomali.

Siyaset zaten bir araya gelmeyi, diyaloğu, iletişimi öngören bir şeydir. Sorunlar vardır. Sorunların çözümü için birbirinizle konuşmanız lazım. Ben bu tür görüşmelerin Külliyede, özellikle Cumhurbaşkanlığında oldukça sık yapılması gerektiğini söylüyorum.

Ben sadece bir nezaket ziyareti olduğunu düşünüyorum ama iki siyasetçi bir araya geldiğinde elbette ki başka şeyler de konuşmuş olabilirler. Sayın Akşener ile Sayın Erdoğan’ın hukuku çok eskilere dayanır. Nezaket çerçevesinde yapılan bir ziyaret ama siyaseten de başka şeyler de konuşulmuş olabilir.

Ben spekülasyon üreten arkadaşların tavrını çok yadırgıyorum. Oğlunu büyükelçi yapmak istediği gibi iddialar çok hoş şeyler değil. Ben sayın Akşener’in buna tenezzül edecek bir lider olduğuna inanmıyorum. Kendisine çok sıkı muhalefet eden bir insan olarak bunu söylüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu tür pazarlıklara girebileceğini kendisini çok eskiden beri tanıyan birisi olarak asla söz konusu olmayacağını söyleyebilirim.

TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜME DAYALI SİYASİ UZLAŞI ZEMİNİNE İHTİYACI VAR

Şunu salık veriyorum. Sayın Özgür Özel ile Cumhurbaşkanımızın görüşmesine yönelik seçimlerin hemen ardından yaptığım bir öneri vardı. Sayın Cumhurbaşkanımız da ivedilikle CHP Genel Merkezini ziyaret etmeli. Sonrasında da bu görüşmeler sıklıkla sembolik görüşmelerin ilerisine geçerek işlevsel görüşmeler haline gelmesine inanıyorum. Belki de başka liderlerin de katılacağı, zaman zaman bir arada, zaman zaman da topluca yapılan görüşmelerle siyasetin yeni bir mecrada akması gerektiğine inanıyorum.”

 

“MERAL AKŞENER’E YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI İÇİN BİR ROL BİÇİLECEĞİ DÜŞÜNCESİNDE DEĞİLİM”

Programın sunucusu Oylum Talu’nun Erdoğan Akşener görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP iade-i ziyareti ve Özgür Özel görüşmesi konusundaki düşüncelerini ve Meral Akşener’e yeni anayasa sürecinde bir rol biçilip biçilmediği sorusu üzerine Mehmet Metiner, bu görüşmelerin kendisi için çok anlamlı olduğunu ifade ederek şunları konuştu:

“Ben Meral hanıma böyle bir rol biçileceği düşüncesinde değilim. Meral hanım da kendisine böyle bir rol biçilmesi halinde siyaseten her anlamda bitirebileceğini düşünecek kadar akıllı bir kadındır. Bu görüşmeden sonra böyle bir durum ortaya çıkarsa görüşmenin tamamen buna yönelik olduğu ve dolayısıyla da Erdoğan’ın tamamen arka bahçesi gibi algılanır. Meral hanım kendisini bu duruma düşürmez. Sayın Cumhurbaşkanımız da kimseyi bu duruma düşürmez.  Biz politik bir hayvan değiliz. Biz hazreti insanız.

 

HİÇ BİR KONUDA ANLAŞAMASAK BİLE OTURUP KONUŞMALIYIZ”

Ben yeni anayasanın bir politik uzlaşı zemininde ortaya çıkabileceğine asla ihtimal vermiyorum. Hele meclis çatısı altında böyle bir uzlaşıya asla ihtimal vermiyorum. Ama bu şu anlama gelmez. Yüzde yüz zıt düşünüyor olsak bile yeni bir anayasa için oturup konuşmakta yarar var. Hiç anlaşamasak bile anlaşamayacağımız her konuda bile tek başına oturup konuşmamızın çok anlamlı olduğuna inanıyorum.”

“SİYASETİ ŞOV ARACI OLMAKTAN ÇIKARMAK LAZIM”

Siyasi polemiklerin siyasetin doğasında olduğunu ve çok anlamlı bulduğunu ifade eden Mehmet Metiner sorundan beslenen bir siyaset yerine ivedilikle çözüme dayalı bir siyaset anlayışının esas alınması gerektiğini belirterek şunları konuştu:

“Siyasetin üslubunu değiştirmemiz gerekiyor. Siyaseti şov aracı olmaktan çıkarmak lazım. Sayın Erdoğan’ı sevmeyebilirsin ama bunu kamuoyunun karşısında edepsiz bir dil ile yapıyorsan bunun bedelini de sana ödetirler. Bunun üzerinden siyaset yaparsan, hele ayrılıkçı, bölücü siyaset yaparsan bunun bedelini de sana hukuk içinde de başka türlü de ödetirler. Siyasetin bu dile, bu üsluba ihtiyacı yok. Bunu AK Parti’den birileri yaparsa da karşı çıkarım, Cumhuriyet Halk Partisi’nden birileri yaparsa da karşı çıkarım. “

 

dembirhaber.com

 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

otel 2

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Reklam

otel 2

Yazarlarımız

otel 3
otel 3

E-Bülten Aboneliği