Mehmet Metiner Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmelerinin yansımalarını TVNET’te değerlendirdi: AK Parti de MHP de Cumhur İttifakı’nı asla bozmaz! 
otel 2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e CHP Genel Merkezi’nde gerçekleştirdiği iade-i ziyareti ve siyasette yumuşama döneminin Türkiye’ye nasıl yansıyabileceğini ve beklentilerini dile getiren Mehmet Metiner, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin son açıklamasını ve Cumhur İttifakı’nın geleceğini de değerlendirdi. 

 

SİYASETTE DİYALOG İLKELERDEN VAZGEÇMEK ANLAMINA GELMEZ 

DEMBİR-DER Genel Başkanı Mehmet Metiner’in konuşması şöyle: 

“Ne kadar birbirinizin rakibi de olsanız sonuçta oturup konuşmak zorundasınız. Sonuçta siyaset kurumu bunu gerektirir. Demokratik siyaset bunu gerektirir. Sıkılı yumruk olmaz. Tabi ki öfkelendiğin, eleştirdiğin zamanlar olur. Oturup konuşmak mücadeleden vazgeçtiğin anlamına gelmiyor. Demokratik diyalog ilkelerden vazgeçmek anlamına gelmiyor.  

Biz oturup konuşmayı bile tehdit olarak gören bir yere savrulduk. Bu doğru değil. Masada oturursunuz konuşursunuz. Tartışırsınız. Birbirinizi eleştirirsiniz. Karşılıklı bir müzakere masası bu. Kimse müzakere masasına oturduğunda ilkelerinden taviz vermiş olmaz. Yine siyasetinizi sürdürürsünüz. CHP ile oturup konuşmamız CHP’nin 6 ok siyasetini kabul ettiğimiz anlamına gelmediği gibi CHP’nin de kendi ilkelerinden vazgeçtiği ve bizim çizgimize geldiği anlamına gelmez.  

Bu ülkede bir araya gelip konuşmayı bile siyaseten yanlış gören anlayış oluştu. Bunu kırmamız lazım. Bu açıdan ben her iki lideri de tebrik ediyorum. Özgür Özel de sorumlu bir muhalefet anlayışını geliştiriyor. Kendisini takdir ediyorum. Kendisini takdir etmemiz kendisini eleştirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Onun bizimle oturup konuşması bizleri eleştirmeyeceği anlamına gelmiyor. CHP’nin fanatikleri de bundan rahatsız, AK Parti’nin çeperlerinde bulunan bazı kesimler de bundan rahatsız.  

Bu tür görüşmelerde tabi ki Özgür Özel taleplerini iletecek. Ana muhalefet partisi lideri gördüğü ülke meseleleriyle ilgili, haksızlıklarla ilgili düşünce ve taleplerini, dosyalarını iletecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız da gözünden kaçan bir şeyler varsa bunlara müdahale edecektir.” 

CUMHUR İTTİFAKI’NIN İÇİNE FİTNE SALMAYA GEREK YOK 

Konuşmasında sorundan beslenenlerin çözüme ayak direttiğini ve burada bir AK Parti CHP ittifakının söz konusu olmadığın ifade eden Mehmet Metiner konuşmasının devamında şunları söyledi: 

“Cumhur İttifakı yerine başka bir ittifak arayışı söz konusu değildir. Cumhur İttifakı’nın içine fitne salmaya gerek yok. Cumhur İttifakı siyasi ve konjonktürel anlayışa dayalı bir ittifak değildir. 15 Temmuz’da çatısı çatılmış bir gönül ittifakıdır. Dolayısıyla Cumhur İttifakı hiçbir şekilde bozulmaz.  

Buradan çıkmak lazım. Prensip olarak herkesin herkes ile görüşebildiği ve demokratik diyalogdan yana bir siyaset anlayışını oturtmamız lazım.  

AK PARTİ DE MHP DE CUMHUR İTTİFAKI’NIN BOZULMASINA ASLA İZİN VERMEZLER 

Sayın Bahçeli’nin duruşunu ve varlığını çok anlamlı ve değerli buluyoruz. 15 Temmuz’da aslanlar gibi direnen bir lideri biz bugün başka nedenlerle bir kenara atacak bir hareket değiliz. Kimse böyle bir değerlendirme içine girmesin. Sayın Bahçeli ittifakın önünde bir engel olarak görülmüyor. AK Parti’nin içinde bu ittifaktan gayrı memnun olan kimse yok. AK Parti liderliği ve MHP liderliği bu ittifaktan son derece memnundurlar. Bu ittifakın sürdürülmesinden yanadırlar, bu ittifakın bozulmasına izin vermezler. Dolayısıyla biz MHP’yi ve sayın Bahçeli’nin koşulsuz desteğini çok önemsiyoruz, aynı şekilde CHP’nin de muhalefet kimliğini çok önemsiyoruz.  

Cumhuriyet Halk Partisiyle de ülke meselelerinde, Libya meselesi olabilir, Suriye’nin kuzeyinde teröristan kurma heveslerine karşı tavırlarla ilgili olabilir, anayasa konusunda olabilir, her konuda oturur konuşuruz ama şunu söyleyebilirim ki AK Parti’nin CHP ile veya başka partilerle bir ittifak arayışı yoktur. Cumhur İttifakı’nı hiç kimse bu şekilde bozamaz. Netice biz her partiyle oturup konuşmanın yeni bir demokratik siyaset anlamında gerekli olduğuna inanıyoruz. Kimse başka anlamlar yüklemesin. 

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HERKES İLE GÖRÜŞÜR 

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştirdiği son görüşmelerin ardından bazı çevrelerin farklı siyasi senaryoları gündeme getirmesi üzerine yaptığı açıklamaları değerlendiren Mehmet Metiner geçmişte AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen, şu anda da kimle beraber olduğun bilinen, kendisini siyaset uzmanı diye tanıtanların Cumhur İttifakı ve AK Parti ile ilgili iddialarına cevap vermeye bile tenezzül edilmemesi gerektiğini ifade ederek şunları konuştu: 

“Ortada bir sorun yok. Ülkede bir Cumhurbaşkanı var aynı zamanda da Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı var. Ne demek Cumhurbaşkanı? Sadece kendisine oy verenlerin Cumhurbaşkanı değil, devletin ve milletin birliğini temsil makamındaki bir Cumhurbaşkanı. O makam herkesin makamı. Cumhurbaşkanı herkes ile görüşür. Diyelim ki Sayın Bahçeli Ayşe hanım ile görüşmek istemeyebilir. Veyahut da görüşür. Bu sayın Bahçeli’nin kişisel tavrıdır MHP Genel Başkanı olarak ama Sayın Cumhurbaşkanı Ayşe hanım ile de görüşür bir başka kişi ile de görüşür. Çünkü Cumhurbaşkanıdır. Burası parti devleti değil. Sadece kendisine oy verenler için hareket ederse, farklı kesimlerden gelen taleplere kulaklarını tıkarsa ve sadece sadece Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı olarak kendisini konumlandırırsa AK Parti’nin varlık nedenini ortadan kaldırır.  

MHP VE BAHÇELİ’Yİ BİR CİNAYETİN FAİLİ GİBİ GÖSTERMEYE KALKMAK KABUL EDİLEMEZ 

Sanki Sayın Bahçeli Cumhurbaşkanımızın Ayşe hanım (merhum Sinan Ateş’in eşi) ile görüşmesinden son derece rahatsız olmuş gibi bir hava oluşturuluyor. Yok böyle bir şey. Niye rahatsız olsun.  

Bu cinayetin MHP’nin, tüm bir camianın üstüne yıkılmaya çalışmasından son derece rahatsızız. Sayın Bahçeli’nin MHP’yi daha kriminal unsurlardan arındıran daha steril bir yapıya dönüştürmek için ne çabalar sarfettiğini biliyoruz. CHP’nin içinde de AK Parti’nin içinde de MHP’nin içinde de veyahut başka partilerin içinde de şu veya bu şekilde suça bulaşmış insanlar olabilir. Bulaşmıştır demiyorum. Yargıya intikal etmiş bir konuda henüz yargı karar vermemişken top yekün MHP’yi sayın Bahçeli’nin şahsında mahkum etmeye çalışmak, bir cinayetin faili gibi göstermeye kalkmak kabul edilebilir bir durum değildir.  

 

MHP HER KONUDA HÜKÜMETİMİZE KOŞULSUZ DESTEK VERİYOR 

Sayın Cumhurbaşkanımız kiminle görüşüp görüşmeyeceğini bilir. Bir liderdir o. Sayın Bahçeli de ‘Şartsız konuna kadar desteğimiz var. Kiminle görüşüp görüşmeyeceğinize biz karar veremeyiz’ diyor. Bir güven ve gönül ilişkisi var. Burada şunu görüyorum, AK Parti’nin içinden de MHP’nin içinden de birileri son derece kırılgan bir tavır sergileyerek fitne çıkarmak isteyenlere malzeme veriyorlar.  

MHP’nin hangi davranışında rahatsızız biz? Her konuda hükümetimize destek veriyor. Birileri diyor ki, güya AK Parti’nin içinde varmış. AK Parti MHP’ye benzediği için halktan koptu. Dolayısıyla da bu sonuç kaçınılmaz hale geldi. Biz niye MHP’ye benzeyelim. MHP niye AK Parti’ye benzesin.  

Birilerinin en başından beri söylediği şey şuydu. MHP AK Parti’nin arka bahçesi oldu. AK Parti MHP’nin istepnesi oldu. Biz bunlara cevap vermekle bu fitneyi çıkartmak isteyenlerin oyununa geliyoruz.” 

 

CUMHUR İTTİFAKI’NA TÜRKİYE’NİN İHTİYACI VAR 

15 Temmuz darbe girişiminden beri, en başından beri İstanbul Milletvekili sıfatıyla Cumhur İttifakı’nı herkesten önce savunan bir insan olduğunu ifade eden Mehmet Metiner şunları söyledi: 

“Yerel seçimlerde bu ittifakı bozmak istediklerinde, sayın Bahçeli’nin rest çektiğinde de bu ittifakın ne olursa olsun sürdürülmesi gerektiğini söyleyen bir insanım kendi partimin içinde. Bugün de aynı şeyi söylüyorum. Bu ittifaka Türkiye’nin ihtiyacı var. Sonuna kadar devam etmeli ama ne MHP AK Parti’dir ne de AK Parti MHP’dir.  

Tıpkısının aynısı gibi düşünmüyoruz, düşünmek zorunda da değiliz. Türkiye’nin milli menfaatleri için, devletimizin bekası, milletimizin birliği söz konusu olduğunda, 15 Temmuz gibi darbeler söz konusu olduğunda aynı kıbleye yönelmiş insanlar olarak hiçbir siyasi çıkar gözetmeden bir araya gelebiliyoruz. Bu bir gönül ittifakıdır, iman ittifakıdır.” 

 

 KAZANAN GAZZE OLACAK

 

dembirhaber.com 

 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

otel 2

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Reklam

otel 2

Yazarlarımız

otel 3
otel 3

E-Bülten Aboneliği