Mehmet Metiner Erdoğan - Blinken görüşmesinin şifrelerini açıkladı: Türkiye’nin güvenliği Gazze’den başlar
otel 2

Programın başlangıcında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Türkiye ziyaretinde mevkidaşı Hakan Fidan ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin değerlendirildi.

Blinken’in Türkiye ziyareti ve Erdoğan ile görüşmesinin yansımalarını değerlendiren Mehmet Metiner şunları söyledi:

“İsrail’den bir çözüm çıkmayacağını ABD de biliyor zaten. Dolayısıyla ağırlıklı olarak Türkiye olmak üzere bölge ülkelerini ziyaret ediyor. Burada Türkiye kendi mesajlarını çok net biçimde tekrar iletme fırsatı buldu.

“Türkiye’nin güvenliği Gazze’den başlıyor”

Benim bildiğim kadarıyla iki önemli konu başlığı ekseninde görüşmeler oldu. Birincisi, çok ağırlıklı olarak Gazze, ki bizim olmazsa olmazımızdır, bizim için hayati önemdedir. Sadece Filistin meselesindeki duyarlılığımızdan dolayı değil, Gazze’nin düşmesi halinde Türkiye’nin güvenliğinin de tehdit altına gireceğine olan güçlü inancımızdan dolayı. Türkiye’nin sınırı Gazze’den başlıyor inancımızdan dolayı.

İkinci konu da İsveç’in NATO üyeliği. Bu konuda da net mesajlar verildi; ‘Taahhütlerinize inanmayız, sizden somut adım bekleriz. Somut adım attığınız takdirde, Meclisimiz ne karar verirse o olur’ denildi. ABD bu okumayı yapabilir. F16 sadece görünen talep. Ama öncelikle Gazze sorununun çözülmesi İsveç’in NATO üyeliği bahsinde de gündeme gelen bir konu. ABD ve batı ülkeleri somut biçimde bu sorunun çözümüne katkıda bulunmazlarsa hiçbir şekilde Türkiye’den İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık çıkmaz.

Eski bir milletvekili olarak söylüyorum, asla o aziz meclisten İsveç’in NATO üyeliği çıkmaz. Yani, sözleşmelere protokollere bağlanması yeterli değil. Gazze konusunda çok acilen ateşkes ve insani yardım şartlarının oluşması ve çözüm sürecinin başlaması gerekiyor.

“DEAŞ ve PKK; ABD’dir, İsrail’dir”

PKK’yı meşrulaştırmak için DEAŞ’a gereksinim duydular, şimdi Türkiye ile savaşım halinde bir DEAŞ var. DEAŞ kimin işine yarıyor? Elbette ki İran’daki katliamın arkasında piyon örgüt olabilir DEAŞ. Ama DEAŞ, PKK zaten ABD’dir, İsrail’dir.

Suriye’nin kuzeyi bizim için çok önemli. Gazze düşerse Suriye’nin kuzeyinde bir terör devletinin kurulmasını kimse engelleyemez. Bu, savaş nedenidir. Kara operasyonları başlar ve ABD ile Türkiye burada karşı karşıya gelir. Türkiye böyle bir şeyi asla kabul etmez.

“Bölgede Kürtleri gerçekte özgürleştiren Türkiye’dir”

Ben de bir Kürt olarak biliyorum, Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde Kürtlerin kazanımlarından asla Türkiye rahatsız değildir. Araplar, Türkmenler ne kadar bizimse Kürtler de bizimdir. Irak’taki Kürtlerin kazanımlarından nasıl memnuniyet duyuyorsak, Suriye’nin kuzeyinde de ileride yeni anayasada orada Kürtlere otonom bir bölge verilecekse, Türkiye bundan asla rahatsızlık duymaz.

Türkiye’yi rahatsız edecek olan şey, ABD eliyle bir terör örgütüne alan açılmasıdır. Herkes kulağını açsın ve dinlesin, PKK’yı ‘Kürtleri özgürleştirme savaşı veriyor’ diye lanse edenler çok büyük bir yalan içerisindedir.

Nasıl ki sözde İslami bir devlet kurmak için yola çıktığını iddia eden DEAŞ ile mücadelemiz İslam ile, Müslümanlarla savaş anlamına gelmiyorsa, PKK ile mücadelemiz de Kürtlerle savaş anlamına gelmiyor. Eğer öyle olduğuna inansam, bir Kürt olarak, Cumhurbaşkanımız ile birlikte siyaset yapmaktan onur duyan biri olarak, en başta biz karşı çıkarız.

Geçmişte Kürtlerin hakları için en çok bizim sesimiz çıktı. Dolayısıyla, bugün Kürtlere karşı bir iktidar olacak ve biz susacağız! Bu olacak şey değil. Bu mücadeleyi Kürtlere yönelik bir savaşım, Kürtlere yönelik bir soykırım olarak takdim edenler ABD’nin içimizdeki sesleridir.

Blinken’ın bu temaslarıyla ilgili şunu söyleyebilirim, bu görüşmelerden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Türkiye’nin ABD ile at pazarlığı yapmayacağını söyleyen Mehmet Metiner, “Türkiye büyük devletler nasıl davranıyorsa öyle davranır, masada söylemek istediğini söyler, söylemiştir de.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Türkiye’ye geldiği gün hava harekatı yapılmasını değerlendiren Mehmet Metiner şunları söyledi:

“Size rağmen ve gerekirse size karşı ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu terör örgütlerini ortadan kaldırmaya kararlıyız. Dost iseniz karşımıza dikilmeyin, onlara hamilik yapmayın, düşmansanız size karşı bunu yaparız. Mesaj çok net.

 

ABD’nin bu kadar çok Türkiye’yi övmesi ilginç. Türkiye’ye bir rol biçmeye çalışıyorlar. Biz ABD ile işbirliğine karşı değiliz ama bu şekilde ABD övgüsünün ardından ne gelebileceğini de bilebilecek tecrübeye sahibiz. Biz yine yoğurdu üfleyerek yiyelim. Yani ‘biz Amerika’yı istediğimiz çizgiye getirdik’ dersek kendimizi kandırırız.

 

Amerika Türkiye’nin birtakım tekliflerini önemseyebilir, Türkiye’yi bir arabulucu olarak devreye almak isteyebilir, bu anlamda da Gazzeli Müslümanların lehine bir örtüşme olursa ABD ile işbirliği yapmakta sakınca yok. Arife tarif gerekmez. ABD Türkiye’ye rol biçmeye kalkmasın, aksi takdirde bütün silahları ters teper.

 

Ey Amerika aklını başına al, Türkiye’nin dostluğu çok kazandırır, Türkiye’nin düşmanlığı kaybettirir. Terör örgütlerine destek verme. Evet Amerika’ya doğrudan meydan okuyoruz, çünkü biz hasmımızı biliyoruz. Gazze’deki sorunu çözmeden, Suriye’nin kuzeyindeki sorunu çözmeden biz meydan okumaya devam edeceğiz. Aklını başına devşir, Türkiye’yi kaybetme, Türkiye sana da kaybettirir, herkese kaybettirir. Düşmanlarımızın arkasında kimin olduğunu biliyoruz.”

dembirhaber.com

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

otel 2

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Reklam

otel 2

Yazarlarımız

otel 3
otel 3

E-Bülten Aboneliği