Yapay zekâ kanser tanısında hayati öneme sahip 
otel 2

Hematolojik Nadir Hastalıklar Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, yapay zekânın hastalık tanısı konulmasındaki önemine değinerek, "Yapılan çalışmalar, yapay zekânın kanser tanısına kadar geçen süreyi yaklaşık yüzde 50'ye kadar azaltabildiğini, aynı zamanda erken teşhis oranlarını da yaklaşık yüzde 20 oranında artırdığını göstermektedir." dedi. 

Hematolojik Nadir Hastalıklar Derneğince Hematolojik Nadir Hastalıklar Kongresi'nin 7'ncisi, KKTC'de düzenlendi. 

Tıpta yapay zekâ çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dernek Başkanı Prof. Dr. Altuntaş, birçok alanda kullanılmaya başlanılan yapay zekânın, sağlık alanında da kullanılması için önemli çalışmalar yapıldığını ve çok hızlı ilerleme kaydedildiğini söyledi. 

TANI VE TEDAVİDE, HEKİMİN ELİNİ GÜÇLENDİRECEK 

Yapay zekânın özellikle kanser tanısında hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Altuntaş, şöyle konuştu: 

"Sağlıkta verimsizlik küresel düzeyde yaklaşık yüzde 40'lara ulaşmıştır. Söz konusu kayıpların yaklaşık yarısı yapay zekâ uygulamalarıyla klinik ya da operasyonel anlamda düzeltilebilir süreçlere bağlıdır. Yapay zekâ, tedavi yollarının ve hasta sigortasının doğrulanması, tıbbi kayıtların ve veri setlerinin iyileştirilmesi gibi rutin iş süreçlerinin geliştirilmesinde ve verimliliğin artmasında önemli bir etkiye sahip olacak ayrıca tanı ve tedavide, hekimin elini güçlendirecek. Henüz çok yeni bile olsa, tıbbi görüntüleme uzmanlarının, radyografi, PET/Scan, MR, USG ile elde ettikleri görüntüleri daha iyi ayırt etmeleri, tanımlamaları, sınıflandırmaları ve yorumlamalarını sağlıyor. 

TEŞHİS SÜRESİNİ KISALTIYOR 

Genom araştırmalarının, ileri moleküler yöntemlerle değerlendirilmesini kolaylaştırıyor. Veri tabanlarıyla semptomların incelenerek, hastanın durumunun analiz edilmesine olanak veriyor. Gerekli analizlerin yapılarak teşhisin konulması ve uygun tedavilerin düzenlenmesine kolaylık sağlıyor. Örneğin, kansere bağlı proteinlerin biyopsi görüntüleriyle belirlenip analiz edilerek hızla teşhisin konulması ve tedavi başlanması mümkün oluyor." 

Yapay zekânın, gelişmiş̧ bilgi teknolojilerini kullanarak tıbbi araştırma, klinik araştırma ve sağlık çözümlerini kolaylaştırmasına yardımcı dijital bir araç olacağını aktaran Altuntaş, "Lenf nodu hücrelerini inceleyerek meme kanserinin varlığını belirleyebilen yapay zekâya dayalı otomatik bir kanser teşhis yöntemi geliştirildi." bilgisini verdi. 

YAPAY ZEKÂ, HEKİMİN ÖNÜNE GEÇEMEZ 

Altuntaş, yapay zekânın ülkelere, bölgelere özgü kanser riski sorununu belirlemek için de kullanılacağını belirterek, "Yüksek kaliteli hasta verilerinin büyük miktarlarda makine öğrenmesine dayanan yapay zekâ, akciğer küçük nodülleri ve serviks kanseri de dâhil olmak üzere çeşitli hastalıkların tanımlanmasında kullanılıyor." dedi. 

"Yapay zekânın Toraks Bilgisayarlı Tomografi görüntülerinin analizinin kanserde en önemli ölüm sebebi olan enfeksiyona bağlı hastalıkların tanısını kolaylaştırabildiğini anlatan Altuntaş, şunları kaydetti: 

"Yapay zekâ meme ve akciğer kanseri gibi sık görülen kanserlerin erken teşhisinde de kullanılabiliyor. Yapılan çalışmalar, yapay zekânın kanser tanısına kadar geçen süreyi yaklaşık yüzde 50'ye kadar azaltabildiğini, aynı zamanda erken teşhis oranlarını da yaklaşık yüzde 20 oranında artırdığını göstermektedir. Dolayısıyla, yapay zekâ kanserde hem tanıya kadar geçen süreyi önemli ölçüde kısaltmakta hem de erken teşhis sayesinde tedavi başarı oranını artırmaktadır." 

Altuntaş, hekime kolaylık sağlayan yapay zekânın, tartışmasız büyük öneme sahip olduğunu ancak hekimin tecrübesinin önüne geçemeyeceğini vurgulayarak, "Tanı ve tedavide hekim ön plandadır ve öyle kalacaktır. Özellikle muayene bir hekim için tanı için en önemli adımdır ve bunu ancak ve ancak hekim yapabilir. Bu asla gözden kaçırılmamalıdır." dedi. 

dembirhaber.com

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

otel 2

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Reklam

otel 2

Yazarlarımız

otel 3
otel 3

E-Bülten Aboneliği